logo
DAV PUBLIC SCHOOL, Ballabhgarh
The School is Affiliated to Central Board of Secondary Education, New Delhi.
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
DAV BALLABHGARH ACHIEVEMENTS (2018-19) Back to Achievement Page

DAV PUBLIC SCHOOL – BALLABHGARH

A dream does not become reality through magic, it takes sweat, determination and hard work.

These are the keys that will unlock the door to personal excellence.

DAVPS Ballabhgarh emphasizes on holistic development of the students which will help them to realize, understand and explore their talent. We prepare our students to compete a global stage with utmost courage and confidence.

We strive to create a platform for young and dynamic DAVites to exhibit their talents and skills.

Here we are with another set of laurels (2018-19) that our kids have brought in Sports and Games (numerous activities).

Let’s celebrate the victory of our champions.

  • EFFLISION – 2018 was held at DAV School ShreshthaVihar, Delhi. DAVites participated in numerous competitions and their achievement is as follows :-
  • Hand Puppet Making Competition :     Kajal (VIII-C) and Khushi (VIII-C) bagged Ist Prize.
  • Painting Competition :                            Bhumika (VII-B) won II Prize.
  • Poster Making Competition :                 Nandika (VII-B) won II Prize.
  • Dance Competition : Budding troupe of Dancers (Vi – IX) won III Prize . Team members are as follows :-

(i)   Manvi, Bhumi&Divyanshi (VI)(ii)   Sampriti, Rachita&Shreya (VII)

 

(iii) Harshita&Parvati (VIII)                     (iv)    Aakansha&Tabassum (IX)

 

  • Sophia (Class XI) bagged I Prize in Inter School Singing Competition held at Dhruv Vatika Ballabhgargh.

 

  • Our budding singer (Class VI-X) participated in Inter School Group Song Competition (Hindi & Sanskrit) and won Ist Position at District level and II Position at State Level. The proud members of team are :

 

(i)   Farhan&Bhawna (VI)             (ii)        Ritika&Manya (IX)

(iii) Avni, Bhawna, Ishika&Kalpana (X)

 

  • In DAV National Sports (Delhi + NCR) held at SR DAV Public School, DayanandVihar, New Delhi (2018 – 2019) :

 

Our Basket Ball team bagged III Position. Team members are as follows :-

(i)   Ishita, Hiya&Yashvi (VI)                   (ii)        Shreeja (VIII)

(iii) Esha, Simran&Nidhi (IX)                   (iv)       Anajli (X)

(v)  Sonam (XI)                                         (vi)       Pooja, Bhawna&EshaGuta (XII)

 

Our Archery Girls team bagged I Position in RecurveRound . Team members are as follows :-

(i)   RiyaTewatia(XI)                                 (ii)        MuskanSaini (IX)

(iii) AnuSaini (VIII)                                  (iv)       Bobby Saini (VII)

 

Our Archery Girls team bagged I Position in IndianRound . Team members are as follows :-

(i)   Jyoti (VI)        )                                   (ii)        MuskanSaini (IX)

(iii) AnuSaini (VIII)                                  (iv)       Bobby Saini (VII)

 

Our Archery Boys team bagged II Position in RecurveRound . Team members are as follows :-

(i)   Bharat Kaushik(X)                              (ii)        AdityaDettan (XI)

(iii)Manish Saini(V)                                  (iv)       Ketan (VI)

 

Our Archery Boy – Deepanshu (VIII) bagged III Position in Indian Round .

Bharat Kaushik, Aditya Dettan, Riya Tewtia, Muskan Saini, Bobby Saini, Deepanshu Sharma selected for DAV National to be held in December 2018.

 

  • In Wrestling, Shivanshu (XI) has bagged silver medal  and has been selected for DAV National Level.

 

  • In Airpistol championshipKunal (X) and Sakshi(XI) won gold and bronze medal respectively. Both of them have got selected for DAV National  Level.

 

  • In Taekwondo ,GarvitYadav  (XI) bagged Silver Medal and selected for DAV National Sports.

 

  • ‘KheloMahakumb’ organized Archery Championship in which our young Archers Bharat Kaushik and RiyaTewatia bagged I position.Our ArchersRiyaTewatia, Annu, Bobby, Muskan got Rs 1500/ each as reward.

 

  • In Archery Championship held at District level by District Archery Association, Our following champions won respective medals.

 

U-14          -           AnnuSaini (VIII)        Gold

                              Bobby (VII)                Silver

                              Manish (V)                  Bronze           

U-17          -           AnnuSaini (VIII)        Silver

                              MuskanSaini (IX)       Bronze

                              Bobby (VII)               Gold

                              Bharat (X)                   Gold

 

  • In Archery Championship organized by SGFI held at District Level, following DAVites brought respective medals.

AnnuSaini (VIII)                                      Gold

Bobby (VII)                                              Silver

Jyoti (VI)                                                  Team Gold

It was a proud moment when DAV Ballabhgarh won Gold medal in aforementioned championship.

SHOOTING :-                                              

(1)  Under – 14 :         KanikaDagar – Ist Position & selected for CBSE National Championship           

(2)  Under – 17 :         Sakshi  – III  Position& selected for CBSE National Championship

              (3)  Under 17 :                        Kunal – V Position & Selected for CBSE  National Championship

              (4) Under 14 Girls       Kanishka, Yashika&RanjanaBali  - Team Silver Medal

              (5 ) Under 17 Girls      Sakshi, Kirti, Diya                  - Team Gold Medal

              (6) Under 14 Boys      Garv, Krishna &Kartikay        - Team Silver Medal

                (7 ) Under 17 Boys     Kunal, Shubham&Badal         - Team Gold Medal

 

BOXING :-    II Zone in CBSE North (Karnal)                                                   

Suman (48-50 Kg), AnkitYadav (52-56 Kg), DipanshuYadav (56 – 60 Kg) – III Position Bronze Medal

ARCHERY :-            II Zone in CBSE North (Sangrur)                                                  

 

(1)  Under – 14 :         Bobby Saini – 2 Silver & 1 Bronze Medal

(2)  Under – 14 :         AnuSaini    –   3 Gold

(3)  Under – 17 :         MuskanSaini – 3 Gold           

(4)  Under – 19 :         RiyaTewatia  – 1 Silver & II Position

(5)  Under – 14 :         Dipanshu  - Selected for National Archery Championship

(6)   Under – 17  :          Bharat Kaushik&AdityaDettan  - Selected for National Archery Championship

GYMNASTIC :- State Inter Centre Gymnastic Championship Under – 9 (Panchkula)

 

LavanyaAttri – Gold Medal (All Round – 1) &  ‘Awarded Best Gymnast’

 

BASKETBALL :- KHELO FARIDABAD

Girls Team – II Position at ‘Khelo Faridabad’